Hovedinnhold
Faktafredag
Utvikling i antall  lønnstakere fordelt på hovedgrupper  i Trøndelag 2023-2024

Utvikling i lønnstakere etter yrke siste år

Hvilke yrker som øker i antall lønnstakere og hvilke som har nedgang sier noe om utviklingen i arbeidsmarkedet i Trøndelag.

Fra 4. kvartal 2023 til 4. kvartal 2024 er det samlet sett bare 0,2 % vekst fra 234 550 til 234 990 lønnstakere i Trøndelag. Det er likevel betydelig endringer i lønnstaker i ulike yrkesgrupper og enkeltyrker. I 2024 er det størst vekst innen Helse, pleie og omsorg og Serviceyrker, og størst nedgang innen Undervisning, Bygg og anlegg og Kontorarbeid.
Image
Utvikling i antall  lønnstakere fordelt på hovedgrupper  i Trøndelag 2023-2024
Utvikling i antall  lønnstakere fordelt på hovedgrupper  i Trøndelag 2023-2024

 

Alle lønnstakere registreres med en tittel og medfølgende yrkeskode i a-meldingen. I statistikken er de enkelte titlene aggregert opp til yrker på ulike nivåer. På våre visninger av lønnstakere etter yrker på Trøndelag i tall benyttes yrkesgrupper på tre nivåer:

  • Hovedgrupper (15) – Nav inndeling
  • Yrkesgrupper (68) – Nav inndeling
  • Yrker (359) – Styrk 4. Laveste nivå i SSBs statistikk

Hver person telles én gang, og dersom du har flere yrker så telles du på hovedyrke. Det trengs ikke mer enn én arbeidstime i telleuken (andre uke i november) for å komme med i statistikken, så både deltidsansatte og heltidsansatte telles som én.

 

Nedgang innen undervisning, og mest på universitet og høyskole

Image
Utvikling i lønnstakere innen undervisning  i Trøndelag 2023-2024

 

Nedgangen i lønnstakere innen undervisningsyrker er særlig knyttet til Universitets- og høyskolelektorer/ -lærere, Grunnskolelærere og Førskolelærere. Universitets- og høyskolelektorer/ -lærere inkluderer en del mindre stillinger som vitenskapelig assistent og studentassistent, og det var i perioden 2015-2022 sterk vekst i antall lønnstakere i denne gruppen. Før vi ser betydelig nedgang de siste to årene.

 

Utviklingen i grunnskolelærere er flatere, men nedgangen i 2024 på 272 lønnstakere er betydelig. Det skjer i et år med anstrengt kommuneøkonomi, og det kan hende at økonomiske hensyn påvirker bemanningen. 

 

Utdanning.no publiserer årsverk per yrke i tjenesten jobbkartet. Tallene er ikke offisiell statistikk og noen feilregistreringer og dobbeltellinger kan forekomme. Når vi ser på endringene i årsverk, så viser de fortsatt nedgang for de tre store undervisningsyrkene, men den er betydelig lavere enn antall lønnstakere.

 

Image
Utvikling i lønnstakere i utvalgte undervisningsyrker i Trøndelag 2015-2024
Utvikling i lønnstakere i utvalgte undervisningsyrker i Trøndelag 2015-2024

 

Mer om utvikling i årsverk for ulike yrker på: https://trondelagitall.no/statistikk/arsverk-yrke-og-kommune. Her er det også tall ned på kommunenivå, og man kan for eksempel finne at nedgangen i årsverk for grunnskolelærere bare gjelder for halvparten av kommunene i Trøndelag til tross for en betydelig samlet nedgang.

Universitets- og høyskolelektorer/ -lærere er et av de yrkene i Trøndelag med høyest andel innvandrere. 32 % av undervisningspersonell på universitetene er innvandrere, som utgjør 2 300 personer. Det er tilsvarende nedgang blant innvandrere og øvrige i yrket i fra 2023 til 2024.

Mer om yrker etter innvandringskategori her: https://trondelagitall.no/statistikk/yrker-etter-innvandringskategori

Image
Utvikling i årverk innen utvalgte undervisningsyrker  i Trøndelag 2023-2024
Utvikling i årsverk innen utvalgte undervisningsyrker  i Trøndelag 2023-2024

 

 

Bygg og anlegg – fortsatt nedgang for tømrere

Image
Utvikling i lønnstakere innen bygg og anlegg  i Trøndelag 2023-2024

 

Tømrere og snekkere er det største yrket innen Bygg og anlegg med 4 342 lønnstakere høsten 2024. Det var en nedgang med 315 lønnstakere og 6,8 %. Elektrikere er det nest største yrket innen denne gruppen, og der er det faktisk en vekst på 90 lønnstakere og + 3,5 % fra 2023.

Det er betydelig nedgang for hjelpearbeidere i anlegg og hjelpearbeidere i bygg. Det kan henge sammen med at den ufaglærte arbeidskraften er den som raskest skaleres opp og ned ettersom markedet og oppdragsmengden varierer.

Betongarbeidere er ned med 98 lønnstakere fra 2023-2024. Når vi ser på årsverkstatistikken der vi har kommunefordeling så er nedgangen størst i Trondheim, Overhalla og Verdal, mens det er økning på Levanger. 

Anleggsmaskinførere har hatt en svak nedgang i lønnstakere siste år og det følger samme trend som fra 2019. I 2024 er det 1 873 anleggsmaskinførere.

Image
Utvikling i lønnstakere i utvalgte yrker innen Bygg og anlegg i Trøndelag 2015-2024
Utvikling i lønnstakere i utvalgte yrker innen Bygg og anlegg i Trøndelag 2015-2024

 

Det er kun en marginal vekst i Rørleggere og VVS-montører siste år. Over perioden 2015- 2024 har det vært en vekst på over 20 %.


Når vi ser på Tømrere og snekkere over tid, så er antall lønnstakere nå på laveste nivå siden 2015. 2022 var et toppår, og di to siste årene har det gått nedover. Denne nedgangen er også tydelig i statistikken over boligbygging.

Årsverksstatistikken viser at det er store variasjoner fra år til år mellom kommunene. Årsaken er at lønnstakerne registreres i kommunene de har sitt daglige arbeid, så større byggeprosjekter gir oppgang ved oppstart og påfølgende nedgang etter ferdigstillelse.

For elektrikerne kommer veksten siste år etter tre år med ganske stabilt antall lønnstakere. Ser vi utviklingen fra 2015 så er det en økende trend og til sammen + 18,8 % for 2015-2024.
 

 

Serviceyrker og annet arbeid – sterk vekst i forsvaret

 

Image
Utvikling i lønnstakere innen serviceyrker og annet arbeid i Trøndelag 2023-2024

Innen serviceyrker og annet arbeid finner vi blant annet renhold, vaktmestre, forsvar, politi, brann og renovasjon.  Det er spesielt forsvaret som har hatt vekst siste året med 300 flere menige og 43 flere befal. Tallene for forvarsyrker er noe usikre ettersom arbeidssted for militært personell til en viss grad er unntatt offentligheten.
 

Tidslinjen viser at det er siste året har sterkest vekst i antall menige i Trøndelag, men at det også var et betydelig løft fra 2018 til 2020. Renholdere i virksomheter er det største yrket gjennom hele perioden.

 

 

 

 

 

Image
Utvikling i lønnstakere i utvalgte serviceyrker i Trøndelag 2015-2024
Utvikling i lønnstakere i utvalgte serviceyrker i Trøndelag 2015-2024

 

Helse, pleie og omsorg – sterk vekst i hjemmehjelper og mellomledere

 

Image
Utvikling i lønnstakere innen Helse, pleie og omsorg i Trøndelag 2023-2024

Helsefagarbeidere er det største helseyrket i Trøndelag med 8 315 lønnstakere per 4. kvartal 2024. Det siste året er det en betydelig nedgang på helsefagarbeidere og samtidig en vekst i hjemmehjelper og andre pleiemedarbeidere. Det kan være mange årsaker til denne utviklingen, men rekrutteringsutfordringer med å skaffe helsefagarbeidere kan gi flere hjemmehjelper og andre pleiemedarbeidere da disse yrkene helt eller delvis er besatt av helsearbeidere uten fagbrev.

Det er sterkt fokus på oppgavefordeling i helse- og pleietjenestene, som i alle fall på sikt skal få betydning for hvilke yrker som vokser. Helse, pleie og omsorg er fordelt på statlig sektor (spesialisthelsetjenesten) og kommunal sektor (primærhelsetjenesten), og det er ikke sett på hvor endringene er kommet. 

 

Image
Utvikling i lønnstakere innen Helse, pleie og omsorg i Trøndelag 2015-2024

Det er stor vekst i mellomledere innen helse. Det har blitt 153 flere Ledere av helsetjenester fra 2023 til 2024. Det motsvares delvis av en nedgang på 47 Ledere av eldreomsorg, men det er fortsatt en samlet vekst på over 100 mellomledere. Siden 2015 er det en vekst på 503 Ledere av helsetjenester, og en nedgang på 252 Ledere av eldreomsorg.

 

 

Kilder og metode

Tallene i denne artikkelen stammer fra SSBs registerbaserte sysselsettingsstatistikk. Tallene er mer detaljert enn de vi finner i statistikkbanken hos SSB og vi har hentet dem fra Panda analyse. https://www.pandaanalyse.no/databank/

Interaktive visning på Trøndelag i Tall:

Lønnstakere etter yrke

Yrker per region 


Lønnstakere: omfatter alle som mottar kompensasjon for arbeid i form av lønn o.l. Lønnstakere omfatter arbeidsforhold av typen ordinære og maritime samt arbeidsforhold som frilanser, oppdragstaker og personer som mottar honorar. For lønnstakere med flere arbeidsforhold er ett av arbeidsforholdene fastsatt som det viktigste (hovedarbeidsforholdet).

Yrke: Arbeidsoppgaver som er karakterisert ved bestemte likhetstrekk danner et yrke. Yrke grupperes sammen etter standard for yrkesklassifisering. Yrke dannes vanligvis uten hensyn til yrkesutøverens utdanning, yrkesstatus eller næring.
 


Faktafredag - Fakta om Trøndelag hver fredag

 

Faktafredag er en artikkelserie som hver fredag kort presentere noen tall og fakta om Trøndelag.

Finn flere faktafredag-saker på: https://trondelagitall.no/faktafredag

Eldre faktafredags-saker kan man finne på: https://www.trondelagfylke.no/vare-tjenester/plan-og-areal/kart-statistikk-og-analyse/nyhetsarkiv-kart-og-statistikk/